3.3.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 68/1


KOMISIJAS REGULA (ES) 2022/357

(2022. gada 2. marts),

ar kuru attiecībā uz 1. un 8. starptautisko grāmatvedības standartu groza Regulu (EK) Nr. 1126/2008, ar ko pieņem vairākus starptautiskos grāmatvedības standartus saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1606/2002

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1606/2002 (2002. gada 19. jūlijs) par starptautisko grāmatvedības standartu piemērošanu (1) un jo īpaši tās 3. panta 1. punktu,

tā kā:

(1)

Ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 1126/2008 (2) tika pieņemti vairāki starptautiskie grāmatvedības standarti un to interpretācijas, kas bija spēkā 2008. gada 15. oktobrī.

(2)

Starptautisko grāmatvedības standartu padome 2021. gada 12. februārī publicēja grozījumus 1. starptautiskajā grāmatvedības standartā (SGS) “Finanšu pārskatu sniegšana” un 8. SGS “Grāmatvedības politika, izmaiņas grāmatvedības aplēsēs un kļūdas”. Ar minētajiem grozījumiem precizē atšķirības starp grāmatvedības politikām un grāmatvedības aplēsēm, lai nodrošinātu grāmatvedības standartu turpmāku konsekventu piemērošanu un finanšu pārskatu salīdzināmību.

(3)

Pēc apspriešanās ar Eiropas Finanšu pārskatu padomdevēju grupu Komisija secina, ka grozījumi 1. SGS un 8. SGS atbilst Regulas (EK) Nr. 1606/2002 3. panta 2. punktā izklāstītajiem ieviešanas kritērijiem.

(4)

Tāpēc attiecīgi būtu jāgroza Regula (EK) Nr. 1126/2008.

(5)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Grāmatvedību regulējošās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (EK) Nr. 1126/2008 pielikumu groza šādi:

a)

1. starptautisko grāmatvedības standartu (SGS) “Finanšu pārskatu sniegšana” groza, kā noteikts šīs regulas pielikumā;

b)

8. SGS “Grāmatvedības politika, izmaiņas grāmatvedības aplēsēs un kļūdas” groza, kā noteikts šīs regulas pielikumā.

2. pants

Ikviens uzņēmums 1. pantā minētos grozījumus sāk piemērot ne vēlāk kā dienā, kad laikposmā no 2023. gada 1. janvāra sākas tā pirmais finanšu gads.

3. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2022. gada 2. martā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 243, 11.9.2002., 1. lpp.

(2)  Komisijas Regula (EK) Nr. 1126/2008 (2008. gada 3. novembris), ar ko pieņem vairākus starptautiskos grāmatvedības standartus saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1606/2002 (OV L 320, 29.11.2008., 1. lpp.).


PIELIKUMS

Grozījumi 1. SGS

Finanšu pārskatu sniegšana

Groza 7., 10., 114., 117. un 122. punktu. Pievieno 117.A–117.E un 139.V punktu. Svītro 118., 119. un 121. punktu.

DEFINĪCIJAS

7.

Šajā standartā lietoto terminu nozīme ir šāda:

Grāmatvedības politika ir definēta 8. SGS Grāmatvedības politika, izmaiņas grāmatvedības aplēsēs un kļūdas 5. punktā, un terminu šajā standartā lieto tādā pašā nozīmē.

FINANŠU PĀRSKATI

Pilns finanšu pārskatu kopums

10.

Pilns finanšu pārskatu kopums ietver:

e)

piezīmes, kas ietver būtisku informāciju par grāmatvedības politikām un citu skaidrojošu informāciju,

STRUKTŪRA UN SATURS

Piezīmes

Struktūra

114.

Piezīmju sistemātiskas kārtošanas vai apvienošanas piemēri:

c)

posteņu secības ievērošana peļņas vai zaudējumu un citu ienākumu pārskatā(-os) un finanšu stāvokļa pārskatā, piemēram:

ii)

būtiska informācija par grāmatvedības politikām (skatīt 117. punktu);

Informācijas atklāšana par grāmatvedības politikām

117.

Uzņēmums atklāj būtisku informāciju par grāmatvedības politikām (skatīt 7. punktu). Informācija par grāmatvedības politikām ir būtiska, ja kopā ar citu informāciju, kas iekļauta uzņēmuma finanšu pārskatos, var pamatoti sagaidīt, ka tā ietekmēs lēmumus, ko vispārējo finanšu pārskatu primārie lietotāji pieņem, pamatojoties uz šiem finanšu pārskatiem.

117.A

Tā informācija par grāmatvedības politikām, kas attiecas uz nebūtiskiem darījumiem, citiem notikumiem vai apstākļiem, nav būtiska un nav jāatklāj. Tomēr informācija par grāmatvedības politikām var būt būtiska saistīto darījumu rakstura, citu notikumu vai apstākļu dēļ, pat ja summas nav būtiskas. Tomēr ne visa tā informācija par grāmatvedības politikām, kas attiecas uz būtiskiem darījumiem, citiem notikumiem vai apstākļiem, pati par sevi ir būtiska.

117.B

Paredzams, ka informācija par grāmatvedības politikām ir būtiska, ja uzņēmuma finanšu pārskatu lietotājiem tā būtu vajadzīga, lai izprastu citu būtisku informāciju finanšu pārskatos. Piemēram, uzņēmums, iespējams, informāciju par grāmatvedības politikām uzskatīs par būtisku saviem finanšu pārskatiem, ja šī informācija attiecas uz būtiskiem darījumiem, citiem notikumiem vai apstākļiem un:

a)

uzņēmums pārskata periodā mainīja savu grāmatvedības politiku, un šīs izmaiņas radīja būtiskas izmaiņas finanšu pārskatos sniegtajā informācijā;

b)

uzņēmums ir izvēlējies grāmatvedības politiku no vienas vai vairākām iespējām, kas atļautas SFPS, – šāda situācija varētu rasties, ja uzņēmums izvēlētos novērtēt ieguldījuma īpašumu sākotnējās izmaksās, nevis patiesajā vērtībā;

c)

grāmatvedības politika ir izstrādāta saskaņā ar 8. SGS, ja nav SFPS, kas īpaši piemērojams;

d)

grāmatvedības politika attiecas uz jomu, par kuru uzņēmumam, piemērojot grāmatvedības politiku, ir jāizdara nozīmīgi vērtējumi vai pieņēmumi, un uzņēmums atklāj šos vērtējumus vai pieņēmumus saskaņā ar 122. un 125. punktu; vai

e)

to uzskaite ir sarežģīta, un uzņēmuma finanšu pārskatu lietotāji citādi nesaprastu šos būtiskos darījumus, citus notikumus vai apstākļus – šāda situācija varētu rasties, ja uzņēmums būtisku darījumu grupai piemērotu vairāk nekā vienu SFPS.

117.C

Tā informācija par grāmatvedības politikām, kas vērsta uz to, kā uzņēmums ir piemērojis SFPS prasības saviem apstākļiem, sniedz uzņēmumam specifisku informāciju, kas finanšu pārskatu lietotājiem ir noderīgāka nekā standartizēta informācija, vai informāciju, kas tikai dublē vai apkopo SFPS prasības.

117.D

Ja uzņēmums atklāj nebūtisku informāciju par grāmatvedības politikām, šai informācijai nebūtu jāaizēno būtiska informācija par grāmatvedības politikām.

117.E

Uzņēmuma secinājums, ka informācija par grāmatvedības politikām nav būtiska, neietekmē saistītās informācijas atklāšanas prasības, kas izklāstītas citos SFPS.

118.

[svītrots]

119.

[svītrots]

120.

[svītrots]

121.

[svītrots]

122.

Uzņēmums līdz ar būtisku informāciju par grāmatvedības politikām vai citām piezīmēm atklāj vērtējumus, neskaitot tos, kas ietver aplēses (skatīt 125. punktu), kurus vadība ir izdarījusi uzņēmuma grāmatvedības politiku īstenošanas procesā un kuriem ir visnozīmīgākā ietekme uz finanšu pārskatos atzītām summām.

PĀREJAS PERIODS UN SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

139.V

Ar Informācijas atklāšana par grāmatvedības politikām, kas izdots 2021. gada februārī, grozīts 7., 10., 114., 117. un 122. punkts, pievienots 117.A–117.E punkts un svītrots 118., 119. un 121. punkts. Tas arī grozīja SFPS Prakses paziņojumu Nr. 2 Vērtējumi par būtiskumu. Uzņēmums šos 1. SGS grozījumus piemēro pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk. Ir pieļaujama agrāka piemērošana. Ja uzņēmums minētos grozījumus piemēro agrākam periodam, šis fakts ir jāatklāj.

Grozījumi citos SFPS standartos un publikācijās

Grozījumi 7. SFPS Finanšu instrumenti: informācijas atklāšana

Groza 21. un B5. punktu. Pievieno 44.II punktu.

FINANŠU INSTRUMENTU NOZĪMĪGUMS FINANSIĀLAJAM STĀVOKLIM UN DARBĪBAS REZULTĀTIEM

Citas informācijas atklāšana

Grāmatvedības politikas

21.

Saskaņā ar 1. SGS Finanšu pārskatu sniegšana (pārstrādāts 2007. gadā) 117. punktu uzņēmums atklāj būtisku informāciju par grāmatvedības politikām. Paredzams, ka tā informācija par finanšu instrumentu novērtēšanas principu (vai principiem), kas izmantota finanšu pārskatu sagatavošanā, ir būtiska informācija par grāmatvedības politikām.

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS UN PĀREJA

44.II

Ar Informācijas atklāšana par grāmatvedības politikām, ar ko groza 1. SGS un SFPS prakses paziņojumu Nr. 2 Vērtējumi par būtiskumu un kas tika izdots 2021. gada februārī, grozīts 21. un B5. punkts. Uzņēmums šo grozījumu piemēro gada pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk. Ir pieļaujama agrāka piemērošana. Ja uzņēmums piemēro grozījumu agrākam periodam, šis fakts ir jāatklāj.

B pielikums

Piemērošanas norādījumi

FINANŠU INSTRUMENTU GRUPAS UN INFORMĀCIJAS ATKLĀŠANAS APMĒRS (6. PUNKTS)

Citas informācijas atklāšana – grāmatvedības politikas (21. punkts)

B5

21. punktā pieprasīts atklāt būtisku informāciju par grāmatvedības politikām, kas ietver to informāciju par finanšu instrumentu novērtēšanas principu (vai principiem), kas izmantota finanšu pārskatu sagatavošanā. Par finanšu instrumentiem šāda informācijas atklāšana var ietvert:

1. SGS (pārstrādāts 2007. gadā) 122. punkts arī pieprasa uzņēmumam līdz ar būtisku informāciju par grāmatvedības politikām vai citām piezīmēm atklāt vērtējumus, neskaitot tos, kas ietver aplēses, kurus vadība ir izdarījusi uzņēmuma grāmatvedības politiku piemērošanas procesā un kuriem ir visnozīmīgākā ietekme uz finanšu pārskatos atzītām summām.

Grozījumi 26. SGS Pensijas pabalsta plānu uzskaite un pārskatu sniegšana

Groza 34. punktu un pievieno 38. punktu.

VISI PLĀNI

Informācijas atklāšana

34.

Pensijas pabalsta plāna finanšu pārskatā neatkarīgi no tā, vai tas ir noteiktu pabalstu vai noteiktu iemaksu plāns, jāietver arī šāda informācija:

b)

būtiska informācija par grāmatvedības politikām; un

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

38.

Ar Informācijas atklāšana par grāmatvedības politikām, ar ko groza 1. SGS Finanšu pārskatu sniegšana un SFPS prakses paziņojumu Nr. 2 Vērtējumi par būtiskumu un kas tika izdots 2021. gada februārī, grozīts 34. punkts. Uzņēmums šo grozījumu piemēro gada pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk. Ir pieļaujama agrāka piemērošana. Ja uzņēmums piemēro grozījumu agrākam periodam, šis fakts ir jāatklāj.

Grozījumi 34. SGS Starpperioda finanšu pārskatu sniegšana

Groza 5. punktu un pievieno 60. punktu.

STARPPERIODA FINANŠU PĀRSKATA SATURS

5.

Saskaņā ar 1. SGS finanšu pārskatu pilno kopumu veido šādas sastāvdaļas:

e)

piezīmes, kas ietver būtisku informāciju par grāmatvedības politikām un citu skaidrojošu informāciju;

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

60.

Ar Informācijas atklāšana par grāmatvedības politikām, ar ko groza 1. SGS un SFPS prakses paziņojumu Nr. 2 Vērtējumi par būtiskumu un kas tika izdots 2021. gada februārī, grozīts 5. punkts. Uzņēmums šo grozījumu piemēro gada pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk. Ir pieļaujama agrāka piemērošana. Ja uzņēmums piemēro grozījumu agrākam periodam, šis fakts ir jāatklāj.

Grozījumi 8. SGS

Grāmatvedības politika, izmaiņas grāmatvedības aplēsēs un kļūdas

Groza 5., 32., 34., 38. un 48. punktu un virsrakstu pirms 32. punkta. Pievieno 32.A–32.B, 34.A un 54.I punktu un virsrakstus pirms 34. un 36. punkta. Virsrakstu pirms 39. punkta groza uz pozīcijas apakšvirsrakstu, kas pievienots pirms 34. punkta.

DEFINĪCIJAS

5.

Šajā standartā lietoto terminu nozīme ir šāda:

Grāmatvedības aplēses ir tās naudas summas finanšu pārskatos, uz kurām attiecas novērtējuma nenoteiktība.

GRĀMATVEDĪBAS APLĒSES

32.

Grāmatvedības politika var prasīt, lai posteņi finanšu pārskatos tiktu novērtēti tādā veidā, kas ietver novērtējuma nenoteiktību, t. i., grāmatvedības politika var prasīt, lai šādi posteņi tiktu novērtēti naudas summās, kuras nevar novērot tieši un kuras tā vietā ir jāaplēš. Šādā gadījumā uzņēmums izstrādā grāmatvedības aplēsi, lai sasniegtu grāmatvedības politikā noteikto mērķi. Grāmatvedības aplēšu izstrāde ietver vērtējumu vai pieņēmumu izmantošanu, pamatojoties uz jaunāko pieejamo, ticamo informāciju. Grāmatvedības aplēšu piemēri ir šādi:

a)

zaudējumu atskaitījumi paredzamajiem kredītzaudējumiem, piemērojot 9. SFPS Finanšu instrumenti;

b)

inventāra posteņa neto pārdošanas vērtība, piemērojot 2. SGS Krājumi;

c)

aktīva vai saistību patiesā vērtība, piemērojot 13. SFPS Patiesās vērtības novērtēšana;

d)

pamatlīdzekļu posteņa nolietojuma izmaksas, piemērojot 16. SGS; un

e)

uzkrājumi garantijas saistībām, piemērojot 37. SGS Uzkrājumi, iespējamās saistības un iespējamie aktīvi.

32.A

Uzņēmums grāmatvedības aplēses izstrādei izmanto novērtēšanas paņēmienus un datus. Novērtēšanas paņēmieni ietver aplēses paņēmienus (piemēram, paņēmienus, ko izmanto, lai novērtētu zaudējumu atskaitījumus paredzamajiem kredītzaudējumiem, piemērojot 9. SFPS) un novērtēšanas paņēmienus (piemēram, paņēmienus, ko izmanto aktīva vai saistību patiesās vērtības novērtēšanai, piemērojot 13. SFPS).

32.B

Termins “aplēse” SFPS dažreiz attiecas uz aplēsi, kas nav grāmatvedības aplēse, kā definēts šajā standartā. Piemēram, tas dažreiz attiecas uz datiem, ko izmanto grāmatvedības aplēšu izstrādē.

Grāmatvedības aplēšu izmaiņas

34.

Uzņēmumam var būt jāmaina grāmatvedības aplēse, ja notiek izmaiņas apstākļos, uz kuriem grāmatvedības aplēse ir balstīta, vai jaunas informācijas, jaunu norišu vai lielākas pieredzes rezultātā. Pēc sava rakstura grāmatvedības aplēses maiņa neattiecas uz iepriekšējiem periodiem un tā nav kļūdas korekcija.

34.A

Ietekme uz grāmatvedības aplēsi, ko rada izmaiņas datos vai izmaiņas novērtēšanas paņēmienā, ir grāmatvedības aplēšu izmaiņas, ja vien tās nerodas iepriekšējā perioda kļūdu labošanas rezultātā.

Grāmatvedības aplēšu izmaiņu piemērošana

38.

Grāmatvedības aplēses izmaiņas ietekmes perspektīvā atzīšana nozīmē, ka izmaiņa ir piemērota darījumiem, citiem notikumiem un apstākļiem, sākot ar minētās izmaiņas datumu. Grāmatvedības aplēses izmaiņas var ietekmēt tikai pašreizējā perioda peļņu vai zaudējumus vai peļņu un zaudējumus gan pašreizējam periodam, gan nākamajiem periodiem. Piemēram, izmaiņas zaudējumu atskaitījumos paredzamajiem kredītzaudējumiem ietekmē tikai pašreizējā perioda peļņu vai zaudējumus, tādēļ tās atzīst pašreizējā periodā. Tomēr izmaiņas nolietojamā aktīva aplēstajā lietderīgās lietošanas laikā vai nākotnes saimniecisko labumu patēriņa paredzētajās tendencēs ietekmē nolietojuma izmaksas pašreizējā periodā un katrā nākamajā periodā aktīva atlikušajā lietderīgās lietošanas laikā. Abos gadījumos pašreizējā perioda izmaiņu ietekmi atzīst par ienākumiem vai izdevumiem pašreizējā periodā. Ietekme, ja tāda ir, uz nākamajiem periodiem tiek atzīta kā ienākumi vai izdevumi šajos nākamajos periodos.

Informācijas atklāšana

KĻŪDAS

48.

Kļūdu korekcijas atšķiras no grāmatvedības aplēšu izmaiņām. Grāmatvedības aplēses pēc būtības ir aptuvenas vērtības, kuras var būt jāmaina, ja kļūst zināma papildu informācija. Piemēram, guvumi vai zaudējumi, kuri atzīti iespējamās situācijas noskaidrošanas rezultātā, nav kļūdas koriģēšana.

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS UN PĀREJA

54.I

Ar Grāmatvedības aplēšu definīcija, kas izdots 2021. gada februārī, grozīts 5., 32., 34., 38. un 48. punkts un pievienots 32.A, 32.B un 34.A punkts. Uzņēmums šos grozījumus piemēro gada pārskata periodiem, kas sākas 2023. gada 1. janvārī vai vēlāk. Ir pieļaujama agrāka piemērošana. Uzņēmums piemēro grozījumus grāmatvedības aplēšu izmaiņām un grāmatvedības politiku izmaiņām, kas rodas pirmā gada pārskata perioda sākumā vai pēc tā, kurā tas piemēro grozījumus.