EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016L1164

Kova su pelno mokesčių vengimo praktika

Kova su pelno mokesčių vengimo praktika

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva (ES) 2016/1164 – siekis užkirsti kelią bendrovėms išvengti mokesčių

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Ja nustatomos taisyklės, neleidžiančios bendrovėms išvengti mokesčių, kuriomis sprendžiamas agresyvaus mokesčių planavimo ES vidaus rinkoje klausimas.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Direktyva taikoma visiems mokesčių mokėtojams, kuriems taikomas pelno mokestis vienoje ar daugiau ES valstybių narių, įskaitant subjektų, kurie yra rezidentai mokesčių tikslais trečiojoje valstybėje, nuolatines buveines vienoje ar daugiau ES valstybių narių.

Kova su mokesčių bazės erozija ir pelno perkėlimu (BEPS)*

Direktyva nustatomos kovos su mokesčių vengimo praktika taisyklės keturiose konkrečiose srityse, kuriose kovojama su BEPS:

  • Palūkanų ribojimo taisyklės: kai tarptautinės bendrovės dirbtinai mažina savo mokesčių bazę mokėdamos padidintas palūkanas susijusioms įmonėms jurisdikcijose su mažesniais mokesčiais. Direktyva siekiama atgrasyti įmones nuo šios praktikos ribojant palūkanų, kurias mokesčių mokėtojas turi teisę atskaityti mokestiniu laikotarpiu, sumą. Didžiausia atskaitomų palūkanų suma negali viršyti 30 % mokesčių mokėtojo pajamų prieš palūkanų mokėjimą, mokesčius, nusidėvėjimą (vertinama, kaip turto vertė sumažėjo konkrečiu metu) ir amortizaciją (mokėjimų išdėstymas per kelis laikotarpius).
  • Perkėlimo apmokestinimo taisyklės: kai mokesčių mokėtojai bando sumažinti savo mokestinius įsipareigojimus perkeldami savo rezidavimo vietą mokesčių tikslais ir (arba) turtą į mažų mokesčių jurisdikciją tik vykdydami agresyvų mokesčių planavimą. Perkėlimo apmokestinimo taisyklėmis siekiama užkirsti kelią mažinti mokesčių bazę ES kilmės šalyje, kai didelės vertės turtas perkeliamas iš tos valstybės mokesčių jurisdikcijos, nors turtas toliau priklauso tam pačiam mokesčių mokėtojui. Direktyva suteikia mokesčių mokėtojams galimybę atidėti mokesčių mokėjimą 5 metams ir sumokėti juos tolygiai išskirstant, tačiau tik tokiu atveju, kai turto perkėlimas vyksta ES.
  • Bendros kovos su mokestiniu piktnaudžiavimu taisyklės: šiomis taisyklėmis siekiama panaikinti spragas, kurios gali būti konkrečiose šalies kovos su mokestiniu piktnaudžiavimu taisyklėse, skirtose kovoti su mokesčių vengimu, ir mokesčių administratoriams suteikiami įgaliojimai neleisti mokesčių mokėtojams pasinaudoti piktnaudžiaujamo pobūdžio susitarimais dėl mokesčių. Bendra kovos su mokestiniu piktnaudžiavimu direktyvos nuostata taikoma dariniams, kurie laikomi apsimestiniais, jeigu jie nebuvo sukurti dėl svarių komercinių priežasčių, atspindinčių ekonominę realybę.
  • Kontroliuojamųjų užsienio bendrovių taisyklės: siekdamos sumažinti savo bendruosius mokestinius įsipareigojimus bendrovių grupės gali perkelti savo pelną į kontroliuojamas patronuojamąsias bendroves jurisdikcijose su mažesniais mokesčiais. Kontroliuojamųjų užsienio bendrovių taisyklėmis mažu tarifu apmokestinamos kontroliuojamos patronuojamosios bendrovės pajamos vėl priskiriamos patronuojančiajai bendrovei, kuri apmokestinama didesniu tarifu. Tuomet šios patronuojančiajai bendrovei priskirtos pajamos tampa apmokestinamomis valstybėje, kurioje yra jos rezidavimo vieta mokesčių tikslais.

Direktyva (ES) 2017/952, kuria iš dalies keičiama ankstesnė direktyva

Kadangi Direktyvoje (ES) 2016/1164 buvo aptariami tik mokestinės tvarkos neatitikimai* ES, buvo priimta nauja Direktyva (ES) 2017/952, kuria išplečiama taikymo sritis siekiant užtikrinti, kad taisyklės taikomos mokestinės tvarkos neatitikimams trečiosiose šalyse. Šioje direktyvoje nustatytos taisyklės pakeičia taisykles dėl mokestinės tvarkos neatitikimų, nustatytas Direktyvoje ES 2016/1164.

Taisyklės dėl šalių mokestinės tvarkos neatitikimus: kai pelno mokesčio mokėtojai išnaudoja skirtumus tarp nacionalinių mokesčių sistemų siekdami sumažinti savo bendruosius mokestinius įsipareigojimus, pavyzdžiui, taikydamos dvigubą atskaitymą (t. y. atskaitymą abiejose valstybėse) arba pajamų atskaitymą vienoje valstybėje, neįtraukiant į mokesčio bazę kitoje. Siekiant panaikinti pasinaudojimo šalių mokestinės tvarkos neatitikimais schemų poveikį, direktyvoje nustatomos taisyklės, pagal kurias viena iš dviejų neatitinkančių sistemų jurisdikcijų turėtų neleisti vykdyti mokėjimo atskaitymo, dėl kurio susidaro tokia padėtis.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva (ES) 2016/1164 taikoma nuo 2016 m. rugpjūčio 8 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2018 m. gruodžio 31 d.

Ją iš dalies keičianti Direktyva (ES) 2017/952 taikoma nuo 2017 m. birželio 27 d. ES šalys turi ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2019 m. gruodžio 31 d. (arba 2021 m. gruodžio 31 d., jei kalbama apie šalių mokestinės tvarkos neatitikimų).

KONTEKSTAS

Direktyva pagrįsta Teisingo ir veiksmingo pelno apmokestinimo Europos Sąjungoje veiksmų planu ir priimta atsižvelgiant į baigiamą projektą, skirtą kovai su mokesčių bazės erozija ir pelno perkėlimu (BEPS), kurį parengė G20 ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Mokesčių bazės erozija ir pelno perkėlimas (BEPS): mokesčių vengimo strategijos, kuriomis išnaudojamos mokesčių taisyklių spragos ir skirtumai siekiant dirbtinai perkelti pelną į nedidelių mokesčių ar neapmokestinamo pelno teritorijas.
Mokestinės tvarkos neatitikimai: schema, kuria išnaudojami skirtumai taikant apmokestinimą priemonėms, bendrovėms ar perkėlimui tarp dviejų ar daugiau valstybių.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2016 m. liepos 12 d. Tarybos direktyva (ES) 2016/1164, kuria nustatomos kovos su mokesčių vengimo praktika, tiesiogiai veikiančia vidaus rinkos veikimą, taisyklės (OL L 193, 2016 7 19, p. 1–14)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2017 m. gegužės 29 d. Tarybos direktyva (ES) 2017/952, kuria iš dalies keičiama Direktyva (ES) 2016/1164, kiek tai susiję su trečiųjų valstybių mokestinės tvarkos neatitikimais (OL L 144, 2017 6 7, p. 1–11)

paskutinis atnaujinimas 07.11.2017

Į viršų