EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0909

2005/909/EZ: Odluka Komisije od 14. prosinca 2005. o uspostavljanju skupine stručnjaka za savjetovanje Komisije i olakšavanje suradnje između sustava javnog nadzora ovlaštenih revizora i revizorskih društava

SL L 329, 16.12.2005, p. 38–39 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
SL L 327M, 5.12.2008, p. 511–515 (MT)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/06/2016; stavljeno izvan snage 32014R0537

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/909/oj

17/Sv. 002

HR

Službeni list Europske unije

86


32005D0909


L 329/38

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

14.12.2005.


ODLUKA KOMISIJE

od 14. prosinca 2005.

o uspostavljanju skupine stručnjaka za savjetovanje Komisije i olakšavanje suradnje između sustava javnog nadzora ovlaštenih revizora i revizorskih društava

(2005/909/EZ)

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

budući da:

(1)

Jačanje zakonske revizije je bitno za ponovno uspostavljanje povjerenja ulagača u financijska tržišta. Osuvremenjena Osma direktiva o zakonskoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja i konsolidiranih izvještaja i koja mijenja Direktivu Vijeća 78/660/EEZ i 83/349/EEZ (1) (dalje u tekstu osuvremenjena Osma direktiva) uvodi između ostalog zahtjev da države članice uspostave sustav javnog nadzora ovlaštenih revizora i revizorskih društava. Osuvremenjena Osma direktiva ima za cilj također usklađivanje javnih sustava nadzora na razini Zajednice i uključuje mogućnost da Komisija donese provedbene mjere.

(2)

Za postizanje ciljeva opisanih u osuvremenjenoj Osmoj direktivi, Komisija treba sazvati stručnu skupinu koja bi doprinijela koordinaciji i razvoju sustava javnog nadzora u Europskoj uniji. Skupina bi također doprinijela tehničkoj pripremi provedbenih mjera osuvremenjene Osme direktive.

(3)

Stručnu skupinu trebali bi sačinjavati predstavnici na visokoj razini iz sustava javnog nadzora ovlaštenih revizora i revizorskih društava u državama članicama. Ako takvi sustavi još nisu uspostavljeni skupini bi se ubuduće trebali pridružiti predstavnici nacionalnih ministarstava odgovorni za njihovo uspostavljanje. Samo osobe koje nisu djelatne kao revizori kako je određeno člankom 2. stavkom 11. točkom (b) osuvremenjene Osme direktive mogu se imenovati predstavnicima ili zamjenskim predstavnicima zbog mogućih sukoba interesa između struke i privatnog sektora na jednoj strani i javnog interesa na drugoj. Rad Komisije i skupine trebao bi se temeljiti na znanju i iskustvu osoba koje rade kao revizori. Kao rezultat, Komisija bi se trebala, nakon razgovora sa stručnom skupinom, opširno i u ranoj fazi savjetovati sa sudionicima tržišta, potrošačima, revizorskom strukom i krajnjim potrošačima otvoreno i jasno, o radu skupine.

(4)

Stoga bi se trebala uspostaviti stručna skupina pod nazivom „Europska skupina tijela za nadzor revizora” i detaljno odrediti njeno djelovanje i sastav.

ODLUČILA JE:

Članak 1.

Komisija ovime uspostavlja stručnu skupinu zvanu „Europska skupina tijela za nadzor revizora”, dalje u tekstu „skupina”.

Članak 2.

Zadatak

Komisija se može savjetovati sa skupinom o svakom pitanju koje se odnosi na pripremu provedbenih mjera osuvremenjene Osme direktive. Skupina može također razmatrati svaki predmet koji se odnosi na suradnju između sustava javnog nadzora ovlaštenih revizora i revizorskih društava.

Zadaci skupine su uglavnom da:

olakša suradnju između sustava javnog nadzora država članica i omoguće razmjenu dobre prakse vezane uz uspostavljanje i postojeće suradnje takvih sustava,

doprinese tehničkoj procjeni sustava javnog nadzora trećih zemalja i međunarodnoj suradnji između država članica i trećih zemalja na ovom području,

doprinese tehničkom ispitivanju međunarodnih revizorskih standarda uključujući postupke njihove obrade, s namjerom njihovog usvajanja na razini Zajednice.

Članak 3.

Sastav – imenovanje

1.   Skupina se sastoji od predstavnika na visokoj razini iz tijela odgovornih za javni nadzor ovlaštenih revizora i revizorskih društava u državama članicama ili ako nema takvih tijela, od predstavnika iz nadležnih nacionalnih ministarstava.

2.   Svaka država članica imenuje predstavnika na visokoj razini iz jednog od tijela spomenutih u stavku 1. koji sudjeluje na sastanku skupine. Komisija može odbiti predstavnika kojeg je imenovala država članica ako smatra da predstavnik nije primjeren, posebno ako postoji neki sukob interesa. U tom slučaju Komisija će brzo obavijestiti odnosnu državu članicu koja zatim može imenovati drugog predstavnika.

3.   Samo osobe koje nisu djelatne kao revizori mogu biti imenovane za predstavnika.

4.   Svaka država članica imenuje jednog predstavnika. Svaka država članica može imenovati jednog zamjenskog predstavnika pod uvjetima iz stavaka 1., 2., 3. i 5.

5.   Primjenjuju se sljedeće odredbe:

u slučaju kada državu članicu predstavlja ministarstvo, a ako ima uspostavljen sustav javnog nadzora ovlaštenih revizora i revizorskih društava, ta država članica zamjenjuje svog predstavnika predstavnikom iz sustava za javni nadzor,

predstavnici koji više ne mogu učinkovito pridonositi raspravama skupine, koji odstupe ili koji ne poštuju uvjete određene u prvoj ili trećoj točki ovog članka ili članka 287. Ugovora o uspostavljanju Europske zajednice se zamjenjuju,

članovi podskupina spomenutih u članku 4. i koji su djelatni kao revizori, na početku svog mandata i svaki puta kada to zatraži predsjednik potpisuju obvezu da će djelovati u javnom interesu i izjavu o izostanku ili nepostojanju bilo kakvog interesa koji može smanjiti njihovu objektivnost.

Članak 4.

Djelovanje

1.   Skupinom predsjeda Komisija.

2.   Kao opće pravilo, nakon razgovora sa skupinom, Komisija se treba, opširno i u ranoj fazi savjetovati sa sudionicima tržišta, potrošačima, revizorskom strukom i krajnjim potrošačima otvoreno i transparentno, o radu skupine.

3.   U dogovoru s Komisijom mogu se uspostaviti podskupine za proučavanje posebnih pitanja u okviru zadataka koje određuje skupina; podskupine se raspuštaju čim su ti zadaci obavljeni. Podskupine također mogu uključivati osobe koje su djelatne kao revizori.

4.   Predsjednik može zatražiti stručnjake ili promatrače s posebnim strukovnim znanjem o temi dnevnog reda da sudjeluju u raspravama skupine ili podskupine ako je to korisno i/ili potrebno.

5.   Rasprave skupine nisu javne.

6.   Skupina i njene podskupine uobičajeno se sastaju u prostorijama Komisije u skladu s postupcima i programom koje određuje Komisija. Komisija pruža usluge tajništva. Službenici Komisije koji su zainteresirani za postupak mogu prisustvovati sastancima.

7.   Skupina donosi svoj poslovnik na temelju standardnog poslovnika koji je donijela Komisija.

8.   Komisija može objaviti na izvornom jeziku odnosnog dokumenta, sažetak, zaključak, djelomičan zaključak ili radni dokument skupine.

Članak 5.

Troškovi sastanaka

Komisija nadoknađuje putne troškove i, prema potrebi, dnevnice predstavnika, članova podskupina, stručnjaka i promatrača vezanih uz aktivnosti skupine sukladno odredbama Komisije na snazi. Predstavnici ne dobivaju naknadu za svoj rad.

Troškovi sastanaka se nadoknađuju u okvirima odobrenih proračunskih sredstava dodijeljenih odnosnom odjelu u okviru godišnjeg postupka dodjele sredstava.

Članak 6.

Stupanje na snagu

Odluka stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 14. prosinca 2005.

Za Komisiju

Charlie McCREEVY

Član Komisije


(1)  Još nije objavljeno u Službenom listu.


Top