EUR-Lex El acceso al Derecho de la Unión Europea

Volver a la página principal de EUR-Lex

Este documento es un extracto de la web EUR-Lex

Documento 32016L1164

Boj proti vyhýbání se daňovým povinnostem

Boj proti vyhýbání se daňovým povinnostem

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice (EU) 2016/1164 – předcházení vyhýbání se daňovým povinnostem společnostmi

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

Zavádí pravidla, která mají předcházet vyhýbání se daňovým povinnostem společnostmi, a řeší tak problematiku agresivního daňového plánování na jednotném trhu EU.

KLÍČOVÉ BODY

Oblast působnosti

Směrnice se vztahuje na všechny daňové poplatníky podléhající v jedné nebo více zemích EU dani z příjmů právnických osob, včetně stálých provozoven subjektů, které jsou pro daňové účely rezidenty třetí země.

Boj proti erozi základu daně a přesouvání zisku (BEPS)*

Směrnice stanoví pravidla proti vyhýbání se daním ve čtyřech konkrétních oblastech pro boj proti BEPS:

  • Pravidla pro omezení odpočitatelnosti úroků: tam, kde nadnárodní společnosti uměle narušují svůj daňový základ tím, že platí zvýšené úroky přidruženým společnostem v jurisdikcích s nízkými daněmi. Cílem směrnice je odradit společnosti od těchto praktik omezením výše úroku, který daňový poplatník smí v daňovém období odečíst. Maximální výše odečitatelného úroku je stanovena na maximálně 30 % výdělků daňového poplatníka před úroky, zdaněním, odpisy (měřítko ukazující, jaká část hodnoty aktiva byla v daný okamžik využita) a amortizací (rozložení plateb na několik období).
  • Pravidla zdanění při odchodu: tam, kde se daňoví poplatníci snaží snížit svou daňovou povinnost přesunem svého daňového rezidenství a/nebo svých aktiv do jurisdikce s nízkými daněmi, výhradně pro účely agresivního daňového plánování. Cílem pravidel zdanění při odchodu je předcházet erozi daňového základu v zemi původu v EU, když jsou aktiva s vysokou hodnotou převáděna s nezměněným vlastnictvím mimo daňovou jurisdikci této země. Směrnice dává daňovým poplatníkům možnost odložit platbu daně na dobu pěti let a uskutečnit ji v rovnoměrných platbách, avšak pouze za předpokladu, že k převodu dochází v EU.
  • Obecné pravidlo proti zneužívání daňového režimu: cílem tohoto pravidla je vyplnit mezery, které mohou existovat ve specifických pravidlech některé země proti zneužívání daňového režimu v souvislosti s bojem proti vyhýbání se daním, a dává daňovým orgánům pravomoc odepřít daňovým poplatníkům výhody nekalých daňových postupů. Obecné ustanovení směrnice proti zneužívání daňového režimu se vztahuje na postupy, které nejsou skutečné do té míry, že nejsou zavedeny z oprávněných obchodních důvodů odrážejících ekonomickou realitu.
  • Pravidla pro ovládané zahraniční společnosti: aby skupiny společností mohly snižovat svou celkovou daňovou povinnost, mohou své zisky převádět na ovládané dceřiné společnosti v jurisdikcích s nízkými daněmi. Pravidla pro ovládané zahraniční společnosti přerozdělují příjem ovládané zahraniční dceřiné společnosti s nízkými daněmi na její mateřskou společnost s vyššími daněmi. V důsledku toho je mateřská společnost povinna zdanit tento příjem v zemi, kde sídlí.

Pozměňující směrnice (EU) 2017/952

Jelikož se směrnice (EU) 2016/1164 zabývala pouze hybridními nesoulady* v EU, byla přijata nová směrnice (EU) 2017/952, která rozšiřuje oblast působnosti tak, aby zajistila, že se pravidla budou vztahovat na hybridní nesoulady s třetími zeměmi. Pravidla druhé směrnice nahrazují pravidla pro hybridní nesoulady směrnice (EU) 2016/1164.

Pravidla pro hybridní nesoulady: pokud podnikoví daňoví poplatníci využívají nesoulad mezi vnitrostátními daňovými systémy ke snížení své celkové daňové povinnosti, např. prostřednictvím dvojího odpočtu (tj. odpočtu na obou stranách hranice), nebo snížením příjmu na jedné straně hranice bez jeho započítání na druhé straně. Pro neutralizaci účinků postupů hybridních nesouladů stanoví směrnice pravidla, podle nichž by jedna z daných dvou jurisdikcí v nesouladu měla odmítnout odpočet platby vedoucí k takovému výsledku.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Směrnice (EU) 2016/1164 je v platnosti ode dne 8. srpna 2016 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 31. prosince 2018.

Pozměňující směrnice (EU) 2017/952 je v platnosti ode dne 27. června 2017 a má nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 31. prosince 2019 (nebo do 31. prosince 2021 v případě hybridních nesouladů).

KONTEXT

Směrnice vychází z akčního plánu pro spravedlivý a efektivní systém daně z příjmů právnických osob a reaguje na dokončení projektu skupiny G20 a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) proti erozi daňového základu a přesouvání zisku (BEPS).

KLÍČOVÉ POJMY

Eroze základu daně a přesouvání zisku (BEPS): strategie vyhýbání se daním, které využívají mezer a nesouladů v daňových pravidlech k umělému přesunu zisků do míst s nízkými daněmi nebo bez daní.
Hybridní nesoulad: ujednání využívající rozdíly v daňovém zacházení s nástroji, společnostmi nebo převody mezi dvěma nebo více zeměmi.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Rady (EU) 2016/1164 ze dne 12. července 2016, kterou se stanoví pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem, které mají přímý vliv na fungování vnitřního trhu (Úř. věst. L 193, 19.7.2016, s. 1–14)

Viz konsolidované znění.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Rady (EU) 2017/952 ze dne 29. května 2017, kterou se mění směrnice (EU) 2016/1164, pokud jde o hybridní nesoulady s třetími zeměmi (Úř. věst. L 144, 7.6.2017, s. 1–11)

Poslední aktualizace 07.11.2017

Nahoru